1

Kraj dzieli się na region północny, centralny, południowy oraz wyspy. Najpopularniejszymi tunezyjskimi kurortami na północy kraju są m.in.: Kartagina, Hammamet oraz Tunis. W centralnej części kraju na uwagę zasługuje Monastyr oraz Sousse, zaś na południu Tamerza. Należące do Tunezji wyspy to natomiast Djerba, Kerkennah oraz La Galie.

W Tunezji zaledwie 0,3 procent to obszary chronione. Wśród nich znajdują się dwa parki narodowe – Zembra i Zembretta oraz Dżabal sz – Szanabi. Pierwszy chroni florę i faunę a w drugim znajduje się najwyższy szczyt Tunezji. W sumie w całym kraju znajduje się czternaście parków narodowych, pełnych niezwykłych walorów przyrodniczych.

Największym jest Jebil, którego powierzchnia wynosi aż 150 tysięcy hektarów. Można go znaleźć na Saharze właściwej. Park ten jest domem dla wielu zwierząt, w skałach i piaszczystych zagłębieniach chowają się węże oraz inne gady. Są tu także strzeżone schrony dla turystów.

Ciekawym parkiem jest także Park Narodowy Ichkeul, który znajduje się na północy Tunezji, niedaleko brzegu Morza Śródziemnego. Jest on jedynym parkiem dostępnym dla turystów, a znaleźć go można 30 km na południowy zachód od Bizerty. Niezwykłą atrakcją jest jezioro Ichkeul, a także górskie lasy, mokradła czy laguna Bizerta. Widoki są niezwykłe, a do tego obszar ten jest ważną ostoją dla ptaków wodnych z niemal całej Europy. Można tu dostrzec białe bociany, czaple modronose czy ich krewnych – bąki. Na zaciekawionych czekają również piękne flamingi.