flaga-tunezjiTunezja znajduje się w północnej Afryce, tuż nad Morzem Śródziemnym i położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Ciepłe lata i łagodne zimy sprawiają, iż przez cały rok panują tu idealne warunki do wypoczynku. Osoby, zainteresowane uprawianiem sportów wodnych, powinny jednak pomyśleć o urlopie w okresie od maja do października, gdy woda jest najcieplejsza. Bujna roślinność Tunezji to przede wszystkim: hibiskusy, oleandry, bananowce, drzewka cytrusowe, figowce oraz drzewa daktylowe.

Wybierając się do Tunezji należy posiadać ważny paszport, natomiast wiza nie jest wymagana. Nie ma również obowiązku wykonywania żadnych szczepień. Przed wyjazdem w miesiącach wakacyjnych do torby warto spakować krem z wysokim filtrem.

Tunezja jest krajem arabskim i choć w dużych miastach da się znaleźć kościoły, to jednak katolicy stanowią tu jedynie jeden procent wyznawców. Język arabski jest używany przez większość mieszkańców.

Będąc w Tunezji warto pamiętać by do picia nie wykorzystywać wody ze zbiorników miejskich oraz z kranu, ponieważ istnieje ryzyko związane z zatruciem pokarmowym. Jeśli zaś chodzi o szczepienia nie są one obowiązkowe, jednakże zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi oraz polio.

Niezwykle ważnym aspektem pobytu w Tunezji jest odpowiedni ubiór. Ponieważ islam jest religią wiodącą w tym kraju, jest to istotne zwłaszcza w świątyniach i innych miejscach kultu. Warto zaopatrzyć się w chustę oraz mieć w walizce długie spodnie i koszulkę zakrywającą ramiona. Kobiety muszą mieć nakrycie głowy, a wszystkich obowiązuje również zdjęcie butów przed wejściem do środka świątyni muzułmańskiej. Nie tylko w miejscach kultu trzeba zwracać uwagę na ubiór, bowiem nawet na ulicy lepiej zrezygnować ze skąpych koszulek czy spodenek. To bowiem bardzo często spotyka się z dezaprobatą.

W Tunezji obowiązuje również zakaz spożywania alkoholu oraz innych używek. Zwiedzający nie mogą spożywać mocnych trunków w miejscach publicznych, nie mówiąc już o narkotykach. Za złamanie tego zakazu grozi kilka lat spędzonych w więzieniu.

W Tunezji polskie prawo jazdy jest respektowane, jednakże należy być szczególnie ostrożnym podczas jazdy z powodu swobodnego traktowania przepisów drogowych przez Tunezyjczyków. Także techniczny stan pojazdów czasem zostawia wiele do życzenia. Częstym widokiem są samochody przemieszczające się w obydwu kierunkach na drodze jednokierunkowej.

W poruszaniu się po Tunezji nie ma ograniczeń, jedynie w czasie samodzielnego podróżowania po Saharze lepiej jest zgłosić to na policji w najbliższej miejscowości, dla własnego bezpieczeństwa.

Możliwe jest podróżowanie po Tunezji koleją, łączy ona ze sobą większe miasta. Tam jednak, gdzie połączeń jest mniej spokojnie można skorzystać z autobusów, które posiadają klimatyzację oraz wysoki standard. Inną alternatywą są taksówki międzymiastowe, czy też wynajem samochodu. Najpopularniejszym środkiem transportu jest jednak motocykl.

Tunezja to kraj bezpieczny, chętnie odwiedzany, pełen niespodzianek. To najbardziej liberalny kraj arabski, a także najmniejszy kraj Afryki Północnej. Walutą jest tu dinar, a co ciekawe – istnieje zakaz wwożenia i wywożenia tej waluty z kraju.

Na targach należy się targować, i szczególnie uważać na nachalnych sprzedawców. Czasem zdarza się, że nawet, gdy turyści mówią iż nie mają pieniędzy sprzedawcy ci są w stanie sprawdzić kieszenie. Warto więc mieć to na uwadze wybierając się na zakupy.