Tunezja to przepiękny kraj, który kusi ilością miejsc do odwiedzenia, słońcem oraz plażami pełnymi złotego piasku. Jednakże to zaledwie początek tego, co możne zaoferować ten zakątek na ziemi. Oprócz nadmorskich kurortów, czy rajskich plaż są tu bowiem także magiczne, odizolowane oazy, niesamowite ruiny czy też piękne meczety. Przed ich zwiedzeniem warto dowiedzieć się co nieco panującym w Tunezji klimacie.

Jaki klimat panuje w Tunezji?

Słoneczny klimat TunezjiTunezja jest ulokowana niezwykle ciekawie. Przez wzgląd na swoje unikalne położenie zaś można tu wyróżnić aż cztery strefy klimatyczne.  Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, na wschodnim wybrzeżu jest on już o wiele bardziej suchy, a na północy to klimat podzwrotnikowy. Przesuwając się zaś na południe, najpierw przechodzi on w zwrotnikowy, a później skrajnie suchy kontynentalny.

Słońce, opady, temperatury

W Tunezji można się doliczyć aż 2993 godzin pełnych słońca w ciągu całego roku. Lata są niezwykle ciepłe, bowiem już od kwietnia temperatury przekraczają 20 stopni Celsjusza, następnie zaś jest już tylko goręcej.

Jeśli zaś mowa o opadach deszczu to w Tunezji wahają się one pomiędzy 1000mm (w tej ilości występują na północy), a 150mm (na południu). Przeliczając to na doby można to określić jako około 84 dni, w których doświadcza się opadów przekraczających 0,1mm. Dobrze jest tutaj jednak wspomnieć o miejscach, których to absolutnie nie dotyczy. Od lat bowiem na tunezyjskiej Saharze nie było deszczu. Można się za to spodziewać latem wiejącego stąd sirocco, czyli zapylonego oraz niezwykle gorącego wiatru.

Co do temperatur to oczywiście najcieplej jest tutaj w czasie wakacji, czyli w okresie lipca i sierpnia. Wtedy temperatury wahają się średnio w granicach 32 stopni Celsjusza. Jeśli zaś chodzi o średnią miesięczną temperaturę to wynosi ona 15,4 stopnia, a najzimniej jest w styczniu – około 7 stopni Celsjusza.

Kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Tunezji?

Do Tunezji najlepiej wybrać się od początku maja aż do końca października. Jednocześnie największy upał jest w lipcu i czerwcu. Najmniej turystów jest tutaj zimą, bowiem brakuje tu wtedy słońca, a temperatura spada czasem nawet do 3 stopni Celsjusza. Niewątpliwie najprzyjemniejszymi miesiącami na wczasy w Tunezji okażą się: marzec, kwiecień, październik oraz listopad.