„Kartaginę należy zniszczyć” – mawiał Kato Starszy, rzymski polityk żyjący na przełomie II/I w p.n.e. I chociaż Rzymianom udało się zrównać z ziemią stolicę swojego największego wroga – imperium kartagińskiego, to ruiny tego miasta zachowały się do współczesnych czasów.
Kartagina jest położona w północnej części Afryki, w Tunezji, w odległości 15 km na północ od miasta Tunis. Klimat jest tu suchy i gorący, a w najcieplejszych miesiącach, czyli od czerwca do września, temperatura nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza.
Co zobaczyć i zwiedzić w Kartaginie?
W czasach Cesarstwa Rzymskiego w Kartaginie znajdowały się największe termy w ówczesnym świecie, wyłączając w tym zestawieniu Rzym. Miejsce przetrwało do dzisiaj w postaci ruin, znane jest jako Łaźnie Antonina. Niedaleko ruin znajduje się Pałac Prezydencki. Dedykowane turystom jest Muzeum Kartaginy, gdzie zebrano artefakty pozostałe po czasach starożytnych. Bliższa obecnym czasom i zachowana w nienaruszonym stanie jest Katedra pw. Świętego Ludwika z XIX wieku, prezentująca się oryginalnie, gdyż wygląda jak skrzyżowanie meczetu z katolicką bazyliką. Blisko ruin Kartaginy znajduje się, otwarte w 1924 roku, Muzeum Oceanograficzne.
Warto wiedzieć…
– po tym, jak Kartagina przegrała III wojnę punicką z Rzymem, to starożytne miasto zostało zniszczone do takiego stopnia, że zgodnie z legendą, teren, na jakim stało, zaorano i zasypano solą. W późniejszych latach Rzym odbudował tę metropolię, gdyż była ważna ze względów strategicznych.
Podczas podróży po Afryce północnej, obejmującej zwiedzanie Tunezji, turyści odwiedzają Tunis – miasto pełne zabytków, równie cennych co w Kartaginie.